top of page

Театр у воєнний час? ТАК, ПРО УКРАЇНУ, ЗА УКРАЇНУ, З Україною в серці!!

Алекс Боровенський – театральний режисер, засновник і художній керівник ProEnglish Theatre України та театральної спільноти DSP. Початково Алекс отримав освіту в якості вчителя та перекладача англійської мови, і саме цей досвід він використовує у процесі перекладу сучасної української драматургії. "Чи розумів я тоді, в далекому 2012 що простий заклик "а давайте починаємо вірші" виросте в повноцінний театр: з чотирма виставами в репертуарі, з фестивалях та гастролями, з купою відеоматеріалу, зі спільними проєктами з британцями?

Мабуть, що ні. Просто дуже хотілося ділитися гарною поезією і тим, як ще вона може бути прочитана. Так і сталося театральна спільнота DSP на зараз це потужний професійний поетичний театр".


ProEnglish Theatre - це театральна компанія та драматична школа. Її завданням є створення професійного театру англійською мовою в Україні. Починаючи з 2014 року ProEnglish Theatre створила різноманітний репертуар класичних і сучасних п'єс і адаптацій, організовувала театральні фестивалі, такі як PRO.ACT Fest 2021—IV Міжнародний театральний фестиваль англійською мовою, та пропонувала майстер-класи та регулярні заняття з акторської майстерності.


З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року, Алекс Боровенський разом з декількома членами театральної компанії вирішили залишитися в Києві. Вони переселилися до свого театрального приміщення, яке випадково розташовувалося в підвалі, і використовували його як притулок для себе та приблизно 25 киян, щоб сховатися під час бомбардувань.


Виступати в театрі в бомбосховищі під час війни - це героїчний акт особистої мужності, але це також вияв шани до потужності театрального мистецтва - піднятися вище реальності жаху, об'єднати людей і подарувати їм надію.

"Що може театр під час війни? Показати виставу? Провести акторський тренінг? Чи може театр бути рушієм змін та активно долучатися до спротиву російській агресії в цій війні? Працювати з військовими і для військових. Мені здається, відповідь десь тут. Робота з військовими - це мабуть одна з найважливіших місій мистецтва зараз.", говорить Олександр.

У 2022 році цей театр організував серію сценічних читань сучасних українських п'єс в англійському перекладі під назвою "War. Ukraine. Texts".


Виступати для курсантів Київського інституту НацГвардії України - це велика честь. Ці молоді люди готуються захищати нашу країну на передовій, і важливо, щоб вони бачили такі вистави, як "КО:ЛІНА" за віршами Ліни Костенко. Це також форма їхньої підготовки. Театральна громада DSP провела серію виступів для майбутніх військових і представила вистави на основі творів шестидесятників. В репертуарі театру особливе місце займають вистави "Стусанина", "КО:Ліна" та "Розстріляне Відродження".

"Я точно знаю, що те що робить ProEnglish Theatre важливо для людей. Я бачив їхні очі після наших вистав та тренінгів" - зазначає режисер.


Зрозуміло, що театр, включаючи Blackbox і ProEnglish Theatre, має значущий вплив, але його аудиторія обмежена. Добре, коли сотні глядачів відвідують виставу в одному сеансі, але часто кількість обмежується 30 або 40 особами. Проте в умовах війни наша потреба в комунікації стала більшою, і українці повинні просувати своє мистецтво на міжнародному рівні. Тому з початком російської агресії театр прикладаєм особливі зусилля, щоб всі вистави були записані в високій якості, використовуючи кілька камер, майстерне редагування та субтитри. Вистави ProEnglish Theatre виконуються англійською мовою, і театр активно співпрацює з цифровими платформами. Тепер всі спектаклі доступні для онлайн-перегляду на таких платформах, як Scenesaver та Dramox UA. Крім того, ProEnglish Theatre беремо участь у різних онлайн театральних фестивалях.


Нам важливо, щоб голос України був почутим у всьому світі, але в цьому процесі необхідно розуміти, що він має дві сторони. У часи великої війни ми не можемо залишитися в ізоляції; навпаки, ми повинні залишатися відкритими для співпраці з іншими країнами та пошукувати спільні цінності та перспективи в наших діях.


Фото для публікації взято з Фейсбуку Олександра Боровенського.

18 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page